Quilling w świetlicy szkolnej

Utworzono dnia 14.04.2024

Dziwna nazwa tego zakręconego szaleństwa pochodzi od angielskiego quill – pusta, wydrążona słomka, szpulka lub staroniemieckiego kil – wielkiego pióra. Quilling jest fantastyczną techniką plastyczną dla dzieci bo wykorzystuje głównie kciuk i palec wskazujący, czyli:
• doskonale ćwiczy chwyt pęsetkowy dziecka, gdyż dziecko obraca precyzyjnie wąski nawijak oraz kształtuje delikatne elementy w palcach,
• wymaga stałej kontroli napięcia mięśni palców, co niezmiernie przyda się przy regulowaniu nacisku przyborów pisarskich do kartki podczas pisania,
• ćwiczy wspaniale cierpliwość i wytrwałość podczas zabawy, której efekt jest naprawdę piękny i jest satysfakcją dla dziecka. Polecany jest dzieciom dochodzącym do perfekcji w pisaniu, jako ćwiczenie doskonalące. Dzieci dopiero uczące się pisać mogą uznać to ćwiczenie za zbyt trudne i zniechęcić się przedwcześnie.

Quilling to bardzo wdzięczna technika plastyczna, polegająca na zwijaniu pasków papieru na przyrząd przypominający stalówkę pióra (nawijak), dzięki rowkowi rozcinającemu kawałek metalu. Lekko dający się kształtować i giąć, papierowy pasek wkłada się w szczelinę naszej metalowej „słomki”, zwanej nawijakiem i delikatnie, ściśle nawija, jak na szpulkę. Potem lekko puszcza się ten powstały zwój i po zdjęciu go z nawijaka, mamy w dłoni piękną sprężynę. Wystarczy skleić jej końcówkę, zamykając zewnętrzny okrąg, dopasowując go do wybranej średnicy. Podstawowym budulcem quillingu jest długi pasek papieru, ucięty równo i w miarę wąsko. Im cieńszy papier wybierzemy, tym więcej powstanie kół wewnątrz naszego elementu, ale też będzie on wymagał większej precyzji i delikatności. Twardszy papier, o większej gramaturze, stworzy większe i trwalsze kształty, o niższym poziomie trudności. Ważna jest też długość paska, która wyznacza częściowo wielkość elementów.

W świetlicy szkolnej odbywały się zajęcia „W zakręconym świecie quillingu”. Każdy z uczestników miał okazję nauczyć się wykonania zdobień metodą „quilling”. W miłej atmosferze uczniowie tworzyli kartki z motywami wielkanocnymi.

Na zdjęciach prezentujemy kilka naszych prac.

Quilling w świetlicy szkolnej