DBI 2023

W lutym oraz w marcu w naszej szkole realizowano zagadnienia dotyczące tematyki bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci w ramach DBI 2023.

Dnia 23.02.2023 r. odbył się apel, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie. Tematem spotkania było korzystanie z internetu i mediów społecznościowych pt. „Bezpieczni w sieci”.

Uczniowie klasy VI w sposób bardzo realistyczny przedstawili scenki rodzajowe obrazujące działania oszustów internetowych i pedofilii oraz skutki uzależnienia od komputera i internetu. Apel był jedną z inicjatyw podjętych w ramach cyklu zajęć prowadzonych we wszystkich oddziałach szkolnych na temat zagrożeń w sieci i sposobów przeciwdziałania im.

Wychowawcy poszczególnych klas przeprowadzili pogadanki w klasach.

Celem zajęć w kl. IV  było  uświadomienie dzieciom zagrożeń, z którymi  mogą się zetknąć w wirtualnym świecie. Internet to kopalnia wiedzy oraz rozrywki, ale jednocześnie nie można zapominać, że jest też źródłem niebezpieczeństw. Dzięki niemu możliwe jest utrzymywanie kontaktów  ze znajomymi ale jest też miejscem żerowania na ludzkiej dobroci. Uczniowie  obejrzeli animacje oparte na znanych baśniach, rozwiązywali krzyżówki i rebusy, kolorowali historyjki obrazkowe.

W klasie 5 przeprowadzono zajęcia na temat bezpiecznego korzystania z sieci „Sieciaki.pl – poznaj bezpieczny Internet”.

W klasie 6 i 8 przeprowadzono lekcje dot. dezinformacji. Podczas zajęć poznały takie pojęcia jak: dezinformacja, fake news, troll, boty. Celem zajęć było, aby uczniowie potrafili odróżnić dezinformację od tradycyjnej informacji oraz chronić się przed dezinformacją w codziennym życiu. Uczniowie klasy 8 mieli możliwość sprawdzić na stronie Have I Been Pwned? czy ich dane  zostały naruszone przy okazji wycieku danych.

Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zajęciach online „Mam tę moc, czyli co daje mi siłę”.

Dla rodziców przeprowadzono pedagogizację pt. „Dzieci w wirtualnej sieci” – rodzice zostali poinformowani o tym, jak bezpiecznie ich pociechy mogą korzystać  z Internetu.

Ponadto, uczniowie klas: VI i VIII uczestniczą w projekcie edukacyjnym "Bezpieczni w sieci".

Podczas lekcji wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości": aparat fotograficzny.

DBI 2023