Sieciaki.pl – poznaj bezpieczny Internet

W klasie 5 przeprowadzono zajęcia na temat bezpiecznego korzystania z sieci „Sieciaki.pl – poznaj bezpieczny Internet” zgodnie ze scenariuszem, który został  przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Celem zajęć było:

- zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu,

- poznanie sposobów reagowania na niebezpieczeństwa internetowe,

- doskonalenie umiejętności poszukiwania rozwiązań w przypadku zetknięcia się z zagrożeniem w sieci.

Podczas zajęć dzieci poznały Sieciakowe Zasady Bezpieczeństwa:

1. Chroń swoją prywatność.
  2. Mów, jeśli coś jest nie tak.
  3. Nie ufaj osobom poznanym w sieci.
  4. Szanuj innych w sieci.
  5. Korzystaj z internetu z umiarem.

Uczniowie podzielili się informacjami, w jaki sposób korzystają z internetu, do czego najbardziej się im przydaje, co im najbardziej podoba się w internecie.  Uczniowie wymieniali także przykłady zagrożeń, z którymi mogą się zetknąć korzystając z niego.

Podczas zajęć dzieci poznały drużynę Sieciaków i pozytywne zastosowania Internetu. Dowiedziały się też kim są Sieciuchy i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać. Uczniowie obejrzeli filmiki, w których zostały przedstawione zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Zadaniem było namalowanie plakatu, który zachęci innych do stosowania wybranej zasady oraz opowiedzenie pozostałym grupom, z jakimi zagrożeniami wiąże się nieprzestrzeganie danej zasady oraz w jaki sposób można zapobiec tym zagrożeniom.

Po prezentacji dzieci podpisały sieciakowe zasady bezpieczeństwa i umowę internetową.

W podsumowaniu nauczyciel nawiązał do początku lekcji, wskazując, że aby móc dobrze korzystać z internetu i cieszyć się jego możliwościami, trzeba znać zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Ci, którzy stosują podstawowe zasady bezpieczeństwa, są dobrze przygotowani i wiedzą jak reagować w sytuacji zagrożenia.

Podczas lekcji wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości": aparat fotograficzny.

Sieciaki.pl – poznaj bezpieczny Internet