"Internet bez hejtu"

Na zajęciach z wychowawcą w klasie V przeprowadzono lekcję „Internet bez hejtu”. Zajęcia zostały przeprowadzone zgodnie ze scenariuszem, który jest elementem projektu „Internet bez nienawiści” realizowanego w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOG. Operatorem Funduszy EOG w Polsce jest Fundacja im. Stefana Batorego. Celem zajęć było  uwrażliwienie uczniów na problem obrażania w internecie, zapoznanie z pojęciami 'hejt' i 'mową nienawiści' oraz zaprezentowanie metod radzenia sobie z internetowym hejtem. Podczas zajęć dzieci obejrzały film – historię Asi i Adama, a następnie pracowali w grupach i odpowiadali na pytania.

Kolejnym zadaniem było stworzenie katalogu zasad antyhejtowych, które pomogą uniknąć przykrych sytuacji w sieci oraz pokażą jak reagować na hejt. Każdy z uczniów otrzymał po 1 zasadzie  antyhejtowej w formie rozsypanki. Zadaniem było jak najszybsze ułożenie otrzymanych słów w zdania, które następnie zostały odczytane przez uczniów.

Zasady:

1. Nie odpowiadaj na hejterski komentarz pod wpływem chwili.

2. Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i ją skasuj.

3. Nie odpowiadaj agresją na agresję.

4. Nie przesyłaj hejterskich komentarzy dalej.

5. Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.

6. Zgłaszaj hejt korzystając z opcji dostępnych w serwisach internetowych.

7. Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki.

8. Gdy coś Ci się nie podoba, wyraź to kulturalnie.

9. Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejterów.

10. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejterem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń do telefonu zaufania 116 111.

Podczas lekcji wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości": aparat fotograficzny.

"Internet bez hejtu"