I Marsz Śladami Batalionu „Barbara” po Jastrzębskiej Ziemi

Utworzono dnia 15.10.2018

W dniu 7 października 2018 roku odbył  się I Marsz Śladami Batalionu „ Barbara”. Rozpoczął się on przy szlabanie na Rosulec, gdzie prowadzi droga do Jamnej. Było miejsce, gdzie batalion pozostawił swój tabor : wozy i konie, zabierając jedynie niezbędne przedmioty oraz pożywienie.  Drugim przystankiem było miejsce gdzie znajduje się  krzyż ukryty pośród drzew, w którym został pochowany Zygmunt Rowiński ps. “Cezar”.  Zmarł on w  czasie przeprawy w wyniku odniesionych podczas walki ran. Po wojnie partyzant został ekshumowany i pochowany na starym cmentarzu w Jastrzębi. Następny przystanek też miał miejsce w lesie, gdzie został zabity Józef Gucwa - mieszkaniec wsi Jastrzębia. Jako młody chłopak zobaczywszy hitlerowców przestraszył się i zaczął uciekać do  lasu. Został uznany za partyzanta  i rozstrzelany. W miejscu tragedii postawiono kamienny pomnik, który w tym roku zyskał pamiątkową tablicę. Chwilą ciszy uczczono śmierć pana Józefa , a następnie pan burmistrz zapalił. Potem uczestnicy marszu dotarli do kolejnego miejsca, gdzie partyzanci wzięli za przewodnika mieszkańca Jastrzębi -  Jana Stanucha. To właśnie on, wiedząc dokładnie gdzie znajdują się niemieckie okopy, bezpiecznie przeprowadził batalion w stronę Suchej Góry.   W końcowej części marszu   śladami batalionu „Barbara” uczestnicy udali się na Pole Biwakowe,  gdzie został przygotowany jeszcze jeden ważny punkt, a mianowicie spotkanie z ludźmi pamiętającymi dokładnie te wydarzenia. Panowie Antoni Koniuszy i Jan Jurkiewicz chętnie opowiadali o tych trudnych czasach oraz nucili dawne melodie.

Młodzież, dzieci oraz  rodzice i nauczyciele z naszej szkoły licznie uczestniczyli w Marszu – aktywnie poznając historię naszej „ Małej Ojczyzny” - Jastrzębi. Była to wspaniała okazja by uczcić 100 – ną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, a jednocześnie wzbogacić swoją wiedzę na temat minionych wydarzeń.