Delegacja naszej szkoły z wizytą w Krakowie

Utworzono dnia 11.07.2018

4 lipca 2018 roku przypadła 75 rocznica śmierci gen. Władysława Sikorskiego. Na tę okoliczność zostały zaproszone szkoły, którym patronuje gen. Władysław Sikorski. W województwie małopolskim jest ich tylko cztery. Zaproszenie dla naszej szkoły w imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wystosowała Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego pani Joanna Florkiewicz- Kamieniarczyk.

Delegacja naszej szkoły składajaca się z uczniów, nauczycieli na czele z dyrektorem szkoły -  panią Elżbietą Rapałą, uczestniczyła w obchodach tej doniosłej uroczystości. Najpierw odwiedziliśmy Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń mieszczące się w Forcie Skotniki. Tam obejrzeliśmy film dokumentalny pt. "Wyszli z Ziemi Niewoli - w 70 rocznicę układu Sikorski - Majski", przedstawiający wzruszajace wspomnienia  osób, które przeżyły deportację z kresów wschodnich w głąb Rosji oraz uczestniczyliśmy w warsztatach ukazujących tragiczne losy Sybiraków. Następnie zwiedziliśmy miasto – Rynek, Sukiennice, Wzgórze Wawelskie.

Potem udaliśmy się do Katedry Wawelskiej, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta upamiętniająca 75 rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego, której przwodniczył proboszcz Parafii Archikatedralnej Ksiądz Prałat mgr Zdzisław Sochacki. W tym dniu przypadała również 654 rocznica konsekracji tejże katedry.

Uczestnicy liturgii spotkali się przed Katedrą Wawelską na  uroczystym apelu  podczas którego odśpiewali hymn narodowy. Następnie głos zabrali: Wojewoda Małopolski- Piotr Ćwik oraz pani Aleksandra Szemioth – prezes Zarządu Związku Sybiraków Polskich Oddziału w Krakowie, przewodnicząca Kom. Historycznej, która jest inicjatorką dorocznych spotkań upamiętniających wielkiego patriotę, jakim był gen. Władysław Sikorski.

Po części oficjalnej poczty sztandarowe i przedstawiciele szkół udali się do Krypty św. Leonarda, gdzie złożyli wiązanki przy grobie generała.

Była to wspaniała lekcja historii oraz  doniosła uroczystość, która na zawsze pozostanie w naszej  pamięci.